NaszaPani Fromborska
   
POLIPTYK     
   
Msze Święte
     
niedziela: 8.00, 9.30, 11.00 i 18.00
- pon., śr., pt., sob. - 18.00
- wt. i czw. - 7.00
   
Wokół katedry
       
Ołtarze Katedry
Kaplica Szembeka
Na dziedzińcu
 Refleksje
Z historii Fromborka
   
Niezbędnik katolika
   
 Słowo Boże na dziś
   
Kontakt z parafią
       
ul. Katedralna 6
14-530 Frombork
tel.: 737 445 297
e-mail:
kancelaria@katedra-frombork.pl
   
Kancelaria parafialna
   
czynna:

od poniedziałku do piątku
w godz. 8.00 - 15.00
       
Kancelaria jest nieczynna:
w święta kościelne i państwowe.
   
Numer konta BANK BGŻ:
36203000451110000003477780

Remonty
   
Konserwacje i inwestycje
 Projekt “Wozownia Sztuk”
Usługa nadzoru inw.

Galeria zdjęć
   
BIEŻĄCY ROK
Archiwum
  
Info dla turystów
 
 Zwiedzanie Katedry      
 Organy katedralne
Nowy Pałac Biskupi
   
Linki
     
  Polecane strony

Badania archeologiczne
prowadzone od maja do grudnia 2019 r. na wzgórzu katedralnym w ramach realizacji projektu: Pomnik historii „Frombork – zespół katedralny” – konserwacja i restauracja XIV-wiecznego zespołu obronnego i katedralnego (wybranych obiektów) wraz z dostosowaniem do potrzeb osób niepełnosprawnych – Etap I prac.


10 stycznia 2020 r., podczas spotkania prasowego kierownik badań archeologicznych Grzegorz Świderski przekazał informacje o wynikach badań.

 Podczas przeprowadzonych prac odnaleziono łącznie ponad 800 przedmiotów.
Odnalezione zabytki podzielono na dwie grupy ruchome i stałe.

Zabytki ruchome zawierają bogaty zespół zabytków ceramicznych, takich jak ceramika naczyniowa z okresu średniowiecza, z okresu nowożytnego, kilka eksponatów reprezentujących ceramikę naczyniową fajansową z XVIII w. Znaleziono również spory zestaw kafli naczyniowych, a także kafli płytowych. Były one zdobione bogatą ornamentyką i szkliwione szkliwem barwy zielonej. Oprócz tego został odnaleziony spory zespół różnego rodzaju kształtek ceramicznych. Są to cegły, które były wykorzystywane do wykonania ozdobnych portali drzwiowych, czy też okiennych z około XIV wieku. Były też zabytki kamienne, cały zespół kamieni szkliwionych, który był związany z wypalaniem wapna. Oprócz tego był także zespół zabytków metalowych, na przykład mufa, która łączyła dwa pnie drzew w środku wydrążonych, które pełniły funkcje rur wodociągowych. Znaleziono także fragmenty szkła witrażowego.


Znaleziono też zabytki nieruchome: zabytki architektoniczne, konstrukcje murowane, ziemne. Znaleziono je po stronie południowej i północnej prezbiterium. Po południowej stronie znaleziono relikty murów kamiennych, ceglano-kamiennych, czy też ceglanych. Przeprowadzona analiza odkrytych reliktów, jak również źródeł literatury pozwoliła określić, że relikty te były związane z dwoma budynkami, które były kuriami kanonickimi - budynkami mieszkalnymi użytkowanymi przez kanoników. Najstarsza z kurii powstała najprawdopodobniej jeszcze w XV wieku. Została zniszczona w XVII wieku. Druga z kurii powstała najprawdopodobniej po pierwszym najeździe wojsk szwedzkich, czyli po 1635 roku. Funkcjonowała ona do drugiego najazdu wojsk szwedzkich. Została wówczas zniszczona i już nie odbudowana. Po południowej stronie została również odkryta zasypana sucha fosa. Na terenie objętym badaniami, które były przeprowadzone w latach 50-tych i 60-tych odkryto, że sucha fosa miała rozpiętość około 20 m i największą głębokość 5 metrów od poziomu obecnego gruntu. Po północnej stronie prezbiterium odkryto pozostałości po dwóch funkcjonujących po sobie kaplic. Najstarsza powstała prawdopodobnie w latach 1604-1621. W 1751 roku, ze względu na zły stan techniczny rozebrano tę kaplicę. Na jej miejscu postawiono nową kaplicę w 1754 roku. Był to nieduży budynek połączony krytym gankiem z północną nawą kościoła katedralnego.

Podczas prac natrafiono na trzy pochówki. Najstarszy prawdopodobnie z XIV wiekiem, natomiast pozostałe pochodziły najpewniej z XVII - XVIII wieku. Przy żadnym z pochówków nie odnaleziono wyposażenia zmarłego. Może to świadczyć, że zwłoki zostały owinięte w całun, bądź w nietrwałą odzież. Przypuszczać należy, że to była społeczność, która funkcjonowała w obrębie zespołu katedralnego, czyli ludność służebna, która współpracowała z kanonikami rezydującymi przy katedrze, bądź jakieś osoby zasłużone dla Fromborka, które znalazły pochówek w pobliżu uważanego za najświętszą część katedry, czyli przy prezbiterium.
Copyright © Parafia Katedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Fromborku