Nasza Pani Fromborska
   
POLIPTYK     
   
Msze Święte
     
niedziela: 8.00, 9.30, 11.00 i 18.00
- pon., śr., pt., sob. - 18.00
- wt. i czw. - 7.00
   
Wokół katedry
       
Ołtarze Katedry
Kaplica Szembeka
Na dziedzińcu
 Refleksje
Z historii Fromborka
   
Niezbędnik katolika
   
 Słowo Boże na dziś
   
Kontakt z parafią
       
ul. Katedralna 6
14-530 Frombork
tel.: 737 445 297
e-mail:
kancelaria@katedra-frombork.pl
   
Kancelaria parafialna
   
czynna:

od poniedziałku do piątku
w godz. 8.00 - 15.00
       
Kancelaria jest nieczynna:
w święta kościelne i państwowe.
   
Numer konta BANK BGŻ:
36203000451110000003477780

Remonty
   
Konserwacje i inwestycje
 Projekt “Wozownia Sztuk”
Usługa nadzoru inw.

Galeria zdjęć
   
 BIEŻĄCY ROK
Archiwum
  
Info dla turystów
 
 Zwiedzanie Katedry      
 Organy katedralne
Nowy Pałac Biskupi
   
Linki
     
  Polecane strony


NOWY PAŁAC BISKUPI




Nowy pałac biskupi, wybudowany w latach 1844-1845 w stylu neogotyckim na wschód od wzgórza katedralnego w miejscu dawnych kanonii pw. św. Jana Nepomucena i św. Andrzeja Apostoła.
Decyzja o budowie zapadła, ponieważ w 1837 przeniesiono siedzibę biskupią do Fromborka, w okresie rządów biskupa Józefa Ambrożego Geritza. Projekt pałacowego założenia wykonał braniewski inspektor budowlany August Bertram, natomiast samymi pracami kierował mistrz budowlany Dominski.
Budowla jest dwukondygnacyjna, z czerwonej cegły, na planie prostokąta. Jej frontowa elewacja skierowana jest ku zachodowi. Na parterze pałacu znajduje się kaplica, a na piętrze sale reprezentacyjne, w których zachowały się biało szkliwione piece kaflowe ozdobione detalami w stylu klasycystycznym i neogotyckim, będące dziełem znakomitej berlińskiej fabryki Christopha Tobiasa Feilnera. Piece stanowią jeden z ciekawszych zespołów, nawet w skali Europy. ("Piece Tobiasa Christopha Feilnera - ojca berlińskich pieców kaflowych w pałacu biskupim we Fromborku", Jagoda Semków. Weronika Wojnowska)
Na uwagę zasługuje również stolarkę drzwiową i okienną, zabytkowe schody, boazerie, intarsjowane podłogi i unikalne witraże. Naświetla witrażowe stanowią unikatowy w Europie zespół oszkleń, ornamenty rytowane są w szkle barwionym powłokowo. Techniki szlifów grawerskich są rzadkością, najczęściej są tylko dodatkiem.
Pałac był siedzibą biskupów przez ponad sto lat – do momentu przeniesienia siedziby biskupów do Olsztyna. Mieszkali tu kolejni biskupi warmińscy: Józef Ambroży Geritz, Filip Kremetz, Andrzej Thiel, Augustyn Bludau i Maksymilian Kaller. 
Od roku 1945 Nowy Pałac Biskupi pełni funkcję katedralnej plebani.  

Dzięki dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2014 -2020 (Poddziałanie 6.1.1 Dziedzictwo kulturowe) przeprowadzony został remont pomieszczeń pałacowych. Wszystkie piece wymagały rozebrania i ponownego ustawienia po naprawie u uzupełnienieniu kafli. Zachowano ich funkcjonalność i można w nich palić.  Stolarkę okienną i drzwiową poddano konserwacji. Kolorystyka ścian jest efektem aranżacji. Jak się okazało w trakcie prac, pierwotnie były one pokryte tapetami, których skrawki zachowały się pod listwami przypodłogowymi, a fundusze nie pozwoliły na ich odtworzenie. Naświetla witrażowe odzyskały dawny blask a podłogi zostały wymienione na nowe.

Fresk na suficie w Salonie Niebieskim
Obecnie w pomieszczeniach pałacowych: Salon Kredensowy, Salon Niebieski, Salon Kominkowy, Biblioteka, Gabinet i Salon Papieża Grzegorza prezentowana jest wystawa Wystawa "Dawni mieszkańcy i budowniczowie pałacu" a w Sali Reprezentacyjnej odbywają się koncerty i spotkania.


Spotkanie z prof. dr hab. Wojciechem Maksymowiczem, wiceministrem nauki i szkolnictwa wyższego podczas festiwalu nauki i sztuki "Copernicus's Open", 23 sierpnia 2020 r.

Galeria:


Remont dachu i stropu pałacu biskupiego 


Konserwacja i rekonstrukcja stolarki okiennej i drzwiowej, oszkleń witrażowych oraz pieców kaflowych

Muzyka w pałacu



Biblioteka

  

Zrealizowanie wystawy “Dawni mieszkańcy Nowego Pałacu Biskupiego i jego budowniczowie” było możliwe dzięki wsparciu Fundacji Orlen.

Copyright © Parafia Katedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Fromborku