Nasza Pani Fromborska
   
POLIPTYK     
   
Msze Święte
     
niedziela: 8.00, 9.30 (w roku szkolnym), 11.00 i 18.00
poniedziałek, środa, piątek i sobota - 18.00
wtorek i czwartek - 7.00
   
Wokół katedry
       
Ołtarze Katedry
Kaplica Szembeka
Na dziedzińcu
 Refleksje
Z historii Fromborka
   
Niezbędnik katolika
   
 Słowo Boże na dziś
   
Warto posłuchać 

Kontakt z parafią
       
ul. Katedralna 6
14-530 Frombork
tel.: 737 445 297
e-mail:
kancelaria@katedra-frombork.pl
   
Kancelaria parafialna
   
czynna:

od poniedziałku do piątku
w godz. 8.00 - 15.00
       
Kancelaria jest nieczynna:
w święta kościelne i państwowe.
   
Numer konta BANK BGŻ:
36203000451110000003477780

Remonty
   
Konserwacje i inwestycje
 Projekt “Wozownia Sztuk”
Usługa nadzoru inw.

Galeria zdjęć
   
Rok 2022
Archiwum
  
Info dla turystów
 
 Zwiedzanie Katedry      
 Organy katedralne
Nowy Pałac Biskupi
   
Linki
     
  Polecane stronyW ramach tego projektu przeprowadzone zostaną m.in. prace konserwatorskie w historycznym skarbcu katedralnym. Dzięki temu pomieszczenie zostanie przeznaczone na cele wystawiennicze i udostępnione po raz pierwszy zwiedzającym.
Skarbiec przed laty skrywał cenne wyposażenie katedry. Na drzwiach do skarbca widoczne są jeszcze ślady z II wojny światowej. W 1945 roku żołnierze Armii Czerwonej wyłamali zamek i dostali się do środka, skarby zostały wywiezione do Związku Radzieckiego, były to min. kielichy, monstrancje. Powróciły do kraju dopiero w 1953 roku, a do diecezji w 1981 roku. W skarbcu zachowały się pozostałości średniowiecznych dekoracji malarskich i zabytkowe szafy wnękowe, na których widoczne są przedwojenne napisy kredą, informujące o rodzajach i ilościach przechowywanych tu przedmiotów.


Zaplanowano też prace restauratorskie w kaplicy św. Jerzego, korytarzu północnym, kruchcie południowej, zakrystii kanonickiej i zakrystii biskupiej, konserwację dekoracji malarskiej na ścianach i sklepieniach prezbiterium, konserwację i osuszanie dolnej partii murów obwodowych, konserwację witraży, elewacji katedry, zagospodarowania terenu wokół niej, a także przebudowę wjazdu przez bramą południową
Pałac Ferbera, czyli główny budynek Muzeum Mikołaja Kopernika, zostanie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych poprzez montaż windy i budowę podjazdów.

Jedną z przyczyn zawilgocenia murów katedry jest podniesiony w stosunku do pierwotnego poziom gruntu, który przez lata nawarstwiły się na wzgórzu co umożliwia przedostawanie się wody opadowej z gruntu w strukturę muru.Prace konserwatorskie na dolnej partii murów obwodowych katedry to min.: wymiana warstw zapraw o złych właściwościach kapilarnych - słabo transportujących wodę, naprawa ubytków i zniszczeń w podziemnej części muru, wentylacja i osuszenie, wykonanie warstwy osączającej wokół muru, zabezpieczenie fundamentów przed wodą: izolacja i korekta terenu - obniżenie poziomu gruntu.
Przebudowa wjazdu przez bramą południową jest związana z obniżeniem terenu wewnątrz warowni. Istniejące zagłębienie terenu wraz z pozostałościami barbakanu zostanie częściowo zasypane tak aby nie zacierać kształtu dawnej fosy. Przed zasypaniem fundamentów barbakanu zostaną zdemontowane betonowe czapy, uzupełnione braki a relikty barbakanu osłonięte geowłókniną ochronną. Po zdemontowaniu mostu, zasypaniu fosy i utwardzeniu terenu zostanie ułożona nawierzchnia z kostki granitowej.

Po zakończeniu prac konserwatorskich turyści będą mogli również zwiedzać poddasze katedry. Najcenniejsza jest konstrukcja więźby dachowej. Najstarsze jej elementy (nad prezbiterium) pochodzą z XIV wieku. Więźba nad korpusem katedry pochodzi z XVI w. Oprócz pięknej więźby dachowej na strychu można będzie podziwiać zachowany kołowrót do wciągania elementów, ale też duże kadzie, wanny przelewowe z XIX wieku, w których zbierała się deszczówka, używano ją w razie pożaru.


Łącznie prace będą kosztowały ponad 21 milionów złotych. Dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wynosi 18 114 698,15 złotych. Decyzję o wsparciu tego przedsięwzięcia podjął w 2017 roku minister kultury i dziedzictwa narodowego. Brakująca kwota to wkład własny diecezji.
Prace potrwają do końca 2020 roku.

 Galeria zdjęć:
Przebudowa nawierzchni dziedzińca katedralnego
 Nowe oświetlenie dziedzińca katedralnego
Co oznaczają symbole znajdujące się na bruku dziedzińca katedralnego?
Kruchta południowa
Badania archeologiczne
Remont zakrystii biskupiej i kanonickiej

Meble i stolarka drzwiowa z zakrystii biskupiej i kanonickiej przed renowacją

Prace konserwatorskie na dolnej partii murów obwodowych

Przebudowa wjazdu przez bramą południową
Stan zawilgocenia i zniszczenia murów katedry
Stan fundamentów barbakanu - 2018
7 sierpnia 2018 r. umowę na realizację prac remontowych i konserwatorskich na Wzgórzu Katedralnym, podpisał Arcybiskup Józef Górzyński Metropolita Warmiński, oraz Jerzy Skorłutowski z Przedsiębiorstwa Budowlanego "Skorłutowski" sp. j. z Olsztyna - główny wykonawca.
Copyright © Parafia Katedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Fromborku